fbpx

Burun Estetiği ameliyatı olmadan önce bilmeniz gerekenler

Burun Estetiği ameliyatı olmadan önce bilmeniz gerekenler

Burun Estetiği nedir? Nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları, gerek görsel gerekte solunum yolunun başlangıç organı olmasından dolayı nefes alışverişini kolaylaştırmak için yapılabilir. Yüzümüzün tam orta noktasında bulunmasından kaynaklı olarak en küçük kusurlar göze çarpabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek, yüzünüze en uygun burnu elde edebilmek için rinoplasti burun estetiği operasyonlarına başvurabilirsiniz.

Bu operasyon yapılırken, burun kaldırma, burun büyültme ve küçültme gibi yüzünüze ve cildinize en uygun ve sağlıklı olan görünüm amaçlanır.

Ameliyatın nasıl yapılacağı konusuna gelirsek,

İlk aşamada doktorunuz sizin 3 boyutlu fotoğraf makineleri ile yüzünüzün burnunuz odaklı fotoğraflarını çeker. Sonrasında suratınıza en uygun istediklerinizi en sağlıklı şekilde yüzünüze uygulanabilecek halini çizer. Bu sayede ameliyat sonrasında nasıl görüneceğinize dair fikir sahibi olmuş olursunuz.

İkinci aşama operasyon sürecidir. Yaygın iki farklı şekilde yapılabilen bu ameliyatın hangi şekilde yapılacağını doktorunuz sizin için en uygun olanını seçer. Açık adı verilen teknikle yapılırsa burnunuzun ucuna ters V şeklinde açılıp müdahale edilir. Daha çok tercih edilen kapalı teknikte ise burun içinden açılan delikler ile yapılır. Cerrahınızın kullanacağı videondeskopik teknik sayesinde fazla kesiye gerek duyulmaz.  Ortalama 1 ila 3 saat civarı süren bu ameliyat bitişinde dikişler atılır. Burun içine atılan dikişler kendinden kaynayacağından dolayı aldırmanıza gerek yoktur. Daha rahat nefes alabilmeniz için atel ve burun bandı takılması önerilir. Muhtemelen bir gece kaldıktan sonra evinize dönebilirsiniz.

Kaç yaşında ve hangi durumdaki insanlar yaptırabilir?

Öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve estetik görüntü açıdan memnun olmayan yada solunum yaparken zorluk yaşayan insanlar yaptırabilir. İstemediğiniz görüntü doğuştan olabilmesinin yanı sıra, bir darbe ve travma vb. gibi durumlarda da oluşabilmektedir.Kısacası reşit olmuşsanız, görüntünüzden rahatsızsanız veyahut solunumunuzda, nefes alışverişinizde probleminiz olduğunu düşünüyorsanız bu ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Rinoplasti Burun estetiği ağrılı mıdır? Sonrasında ne yapmak gerekir?

Operasyon sonrasında, her ne teknik kullanılırsa kullanılsın vücutta travma yaşatacağından dolayı hastanın vücuduna göre illa ki şişlikler görülür. Bu şişliklerden göz çevrenizde olanlar ortalama bir hafta olmadan kaybolmaktadır. Burun çevresinde olanlar ise 6 ayda tatmin edici şekilde azalmış olur, tamamen kaybolması ise 1 yıl kadar sürebilir.

Operasyondan çıktığınızda ağrısız denmesinde sakınca olmayacak kadar bir ağrı hissedebilirsiniz. Herkesin acı eşiğinin farklı olduğunu unutmamak lazım tabi. İlk bir kaç saat içinde bu acıda son bulur. Bir gece muayenehanede misafir olduktan sonra evinize dönebilirsiniz. Sosyal yaşantınıza, İş hayatınıza dönmeniz ise bir hafta gibi bir sürenizi alabilir. Birkaç gün sonrasında duş alabilirsiniz. Siz normal yaşantınıza dönmeden önceki geçen süreçte burnunuzdaki atelleri çıkarmanız için tekrar cerrahınızın muayenehanesine çağıralacaksınız. Zaten bu dönemde sizi cerrahınızın bilgilendirmesi sayesinde sağlıklı şekilde, olması gerektiği gibi atlatabileceksiniz.

Eve döndüğünüzde burnunuzda ateller olmasına rağmen ameliyatlı bölgeyi çok zorlamamak adına ağzınızlada nefes alarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Dudak ve ağız bölgesinde kuruluğa sebep olmasına karşın yanınızda su bulundurmanızda fayda olacağını öngörüyoruz. Silikonlarınız alınana kadar efor gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız çünkü bu ödem ve morluklara sebep olabilir. Bu ödem ve morluklardan en hızlı şekilde kurtulmak için yatarken, uzanırken kafanızı kalp seviyesinden yüksekte tutacak yastıklardan destek alıp yatmanızı öneririz. Bu sayede iyileşme sürecini en kısaya indirgemenize yardımcı olmuş olursunuz.

Tam anlamıyla iyileşene kadar sümkürmemenizi öneriyoruz. Bu burun kanamasına neden olabilir. Operasyondan sonraki ilk birkaç gün kadar ağız solüsyonları ile ağız hijyenini sağlayabilirsiniz.Daha sonrasında diş fırçası ve macunu kullanabilirsiniz şiddetli olmamak şartıyla.

Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmamanızı öneririz. Cerrahınızın verdiği ilaçları zamanını aksatmadan kullanmak iyileşme sürecini önemli şekilde azaltacaktır.

Burun estetiği fiyatlandırması nasıl olur?

Rinoplasti ameliyatı burun fiyatları birden fazla faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunlardan başlıcaları ameliyatı yaptırdığınız muayenehane, hastane, kullanılan malzemelerin özellikleri, doktorunuzun ameliyatınıza istediği fiyat ve burun yapınız en önemli faktörlerdir. Kurallar gereği hiç bir kurumun internet üzerinden fiyat söylemeleri etik değildir.

En önemli sorulardan; Doktor seçimi nasıl ve neye göre yapılır?

Ameliyat öncesinde kesinlikle ameliyatı yaptırabileceğiniz potansiyel doktorlar hakkında bilgi edinmelisiniz. Sitemiz ve doktorların kendi siteleri üzerinden kendisi hakkında yapılmış gerçek yorumları okumalısınız. Eski hastalar tarafından yapılmış yorumlar cerrahınız hakkında bilgi edinebilmek için en önemli faktörlerin başındadır. Bazı doktorların hastalarının görüş videoları, süreci ve ameliyatına dair kısa videolar hazırlamaktadır, kısa bir araştırmayla onlara erişebilirsiniz,bilgi sahibi olabilirsiniz. Doktorunuzun daha önce yapmış olduğu ameliyatları araştırıp, onlar hakkında videolar izlemelisiniz. Çoğu doktor ameliyat öncesi ve sonrası olarak fotoğraf paylaşır. Suratınıza en uygun istediğiniz burnu yapabileceğiniz doktorları takip etmelisiniz. Takip ettiğiniz doktorların sosyal medyasında gördüğünüz daha önceki hastalarına sorular sorup bilgi alabilirsiniz. Ne gibi durumlarla karşılaştığını artılarının eksilerinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Makale Hakkında Yorum ve Görüşler

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.