fbpx

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı Korunma Yolları ve Tedavisi

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı Korunma Yolları ve Tedavisi

Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı? Önlenebilir mi? Yüz Felci Geçiren Hangi Doktora Gitmeli? gibi onlarca sorunuza bu makale de cevap bulabilirsiniz.

Yüz Felci Nedir?

Suratımızda bulunan kaslarının bir kısmının veya tamamında kontrolü kaybettiğinizde yani hareket ettirememe durumuna sebep olan hastalıktır. Yüzümüzdeki kasları kontrol eden iki adet sinir vardır. Bu sinirlerin zarar görmesi durumunda bu kasların kontrolü zorlaşır veya kontrol edilemez hale gelir. Bu duruma mukabil yüz kasları zayıflamaya başlayabilir veya sarkabilir. Bu hastalık kaşlarımız, göz kapağı, burun, dudak köşeleri ve alnımızdaki kontrolü tamamıyla kaybetmemize neden olabilir. Anlayacağınız anlık bir şekilde de ortaya çıkabilir, travmalara bağlı da ortaya çıkabilir.

Yüz felci iki başlık altında incelenebilir;

 1. Santral Yüz Felci; Santral yüz felcine beyinde meydana gelen bir hasar neden olabilir. Eğer bu türde bir yüz felciniz varsa beraberinde vücudunuzda başka bir bölgede de tutmama ve inme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 2. Periferik Yüz Felci; Yüz felcinin bu türünde ise beyin sapından çıkan sinirin yolculuğunu tamamlayamadan zarar görmesiyle oluşur. Hangi tarafın siniri yolunu tamamlayamamışsa sadece yüzün o tarafını etkiler. Bu yüzden çevresel yüz felcide denir.

Yüz sinirinin çalışma prensibi nasıl işler?

Suratınızı simetrik şekilde ikiye böldüğünüzü varsayın. Her iki taraf için çalışan farklı sinirler vardır. Bundan kaynaklı olarak bir tarafın sinirinde herhangi bir problem varsa yüzünüzün o tarafında sorun ortaya çıkar. Fasiyal sinirler beyin sapından çıkıp göz altlarınıza ilerler ve ardından ayrılırlar. Bu gönderilen sinir sayesinde yüzdeki kaslarımız, mimiklerimiz, ifadelerimiz, gözyaşlarımız, konuşma, yemek gibi aksiyonlar yüzde meydana gelir. Tat alma duyusunu, salgılarını ve gözyaşının kontrolünede fasiyal sinirler bakar.

Yüz felci fasiyal sinirlerin zarar görmesinden meydana gelir. Yüzün etkilenen tarafındaki kaslar sarkar ve güç kaybeder. Yüz felcine sebep olan nedene göre kalıcı olup olmaması saptanabilir. En sık karşılaşılan yüz felci türünde birdenbire ortaya çıkan ama kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır.

yüz felci tedavisi

Yüz felci derecelerinden bahsetmek gerekirse;

1.Derece Yüz Felci: Bir üst başlıkta anlattığımız fasiyal sinirlerin geçirdiği sersemlik yüzünden yolunu tamamlayamamasıdır. Genelde iki üç ay bir sürede normal haline döner.

 1. Derece Yüz Felci: Fasiyal sinirlerin içten zedelenmesi ama dış kısmının hala sağlam kalmasıdır. Dört-Beş ay gibi bir süreçte iyileşmeye dair belirtilere şahit olabilirsiniz.

3.Derece Yüz Felci: Fasiyal sinirlerin tamamıyla hasar olmuş olmasıdır. Tam iyileşme sağlanması imkansıza yakın ve iyileşme süreci ise gerçekten uzundur. Bu tür vakalarda cerrahi müdahele gerekme ihtimali yüksektir.

Nedir bu yüz felcinin belirtileri?

Yüz kaslarının hareket ettirilememesine bağlı özellikle ağız, dudak ve çevresinde kayma hissi ve konuşma zorluğudur. Akabinde göz kırparken, yemek yerken ve içerken zorluk yaşıyorsanız yüz felci geçirmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Yüz felciniz tek taraflı ise etki altında olan taraf gözünüzdeki gözyaşını güzel bir şekilde yayamayacağından dolayı göz yaşarması sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bazı hastalarda yemek yerken ağızda garip ve metalik bir tatla şikayet ettikleri görülmüştür. Kısaca belirtileri maddeler halinde söylemek gerekirse;

 1. Suratınızda ağrı var ise
 2. Baş dönmesi ve ağrınız var ise
 3. Kulağınızda çınlama, ağrı ve hassasiyet var ise
 4. Konuşurken zorluk çekiyorsanız
 5. Yemek yerken ve sıvı tüketirken zorlanıyorsanız
 6. Simanızla duygularınızı ifade edemiyor iseniz
 7. Salyalarınızı tutamıyorsanız
 8. Kaslarınız seğiriyor ise
 9. Suratta uyuşma ve karıncalanma varsa
 10. Burnunuzun gripmişçesine doluluk varsa
 11. Göz yaşlarınız kontrolsüz şekilde akıyorsa
 12. Ve ağızınız ve gözlerinizde kuruluk hissediyorsanız bir doktora başvurmanızı öneririz.

Sinirlerin beyin sapından çıkıp yüzünüze ulaşamaması mimiklerinizi son derece etkileyecektir. İfadeleriniz kaybolup yüzünüzde sarkma meydana gelebilir.

Çoğu zaman hastalar bu durumu sabah yeni güne uyandığında fark eder. Ayna karşısına geçtikleri zaman mimiklerinin ve ifadelerinin kaybolduğuna şahit olurlar. Yüzünüzün tam olarak felçli gözükmesi yaklaşık bir iki haftayı bulur. Yüz felcinin diğer belirtilerini beklemeden önce kulak ve boyun çevrenizde ağrı varsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu ağrı öncü bir ağrı niteliği taşıyor olabilir.

 

Yüz felcinden ne yaparak korunabilirim?

 1. Özellikle bahar aylarında hava sıcak ve güneşli gözükse dahi sakın aldanmayın. Rüzgara bakmadan dışarı çıkmamanızı öneririz. Çıkmayı düşünüyorsanız da yüzünüzün soğuğa maruz kalmaması için yüzünüzü koruyucu atkı, şal vb. kullanmanızı öneririz. En önemli ve bilinen korunma yöntemlerinin başında geliyor bu madde, dikkat!
 2. Kış aylarında ve soğuk günlerde dışarı çıkmadan önce duş almanızı biz önermeyiz. Eğer yine de duş alacak iseniz, iyice kurulandığınızdan emin olmanızda fayda var. Özellikle saçlarınızın.
 3. Özellikle yaz aylarına doğru hepimizin yaptığı bir hata var. Araç kullanırken camı açık bırakmak yüzünüzün tamamını seyahat boyunca rüzgar almasına neden oluyor.
 4. Çok sıcaktan çok soğuğa bir anda geçmek yüz felcinin oluşmasına davet çıkarabilir. Ani ısıdan kaçınmanızı öneririz
 5. Kulak enfeksiyonları, gribal hastalıklar yüz felcine karşı hassaslığınızı arttırır. Uyku düzenine ve beslenmenize oldukça dikkat edip bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız.
 6. Hamile kadınlar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olan insanların yüz felcine yakalanma riski daha fazladır. Bu saydığımız kriterde ki okurlarımızın verdiğimiz maddelere iki kat dikkat etmesini öneriyoruz.
 7. Bazı doktorlar söylediğimiz maddelere ek olarak soğuk havada sakız çiğnemenin korunma yollarından biri olabileceğini söylemektedir.

Yüz felcine sebep olan durumlar nedir? Neden olur?

 1. İnme kısaca felç.
 2. Orta kulakta iltihap olması.
 3. Travmalar
 4. Doğuma 3 ay kala fasiyal sinirde meydana gelen değişiklikler
 5. Surat ve kafada kemik kırılması
 6. Lyme
 7. Viral enfeksiyon türleri
 8. Genetik sendromlar
 9. Doğumda oluşabilecek travmalar
 10. Nöroloji hastalıkları

Gibi nedenler yüz felcine sebep olabilecek nedenlerdir. Kaynaklanan her nedene göre farklı bir tedavi yöntemi olabilir. Bahsettiğimiz hastalık her 1000 kişiden 2’ sinde görülür. Cinsiyet farketmeden eşit derecede görülür. Kış aylarında yüz felcine yakalanma riskiniz artar. %75-%80 civarında bir oranla hastalar tamamıyla bu hastalıktan kurtulabiliyor.

yüz felci nasıl tedavi edilir

Yüz felcimi nasıl tedavi ettirebilirim? Nasıl kurtulabilirim?

Yukarıda da söylediğimiz gibi her bu hastalığa sebep olan nedenin kendine göre tedavi yöntemi mevcuttur. Yüksek bir oranla yüz felciniz kendiliğinden geçecektir. Ama kesinlikle böyle düşünüp askıya alınmamalıdır. Kalıcı hasarlara mahal verilmemelidir ve tedaviye başlanmalıdır. Çoğu zaman 1 aydan kısa bir süreçte iyileşir.

Eğer kendiliğinden geçmeyecek derecede yüz felciniz varsa, öncelikle doktorunuz yüz felci geçirmenize neden olan etkenleri belirlemelidir. Doktorlar %75-80 oranında kesin iyileşme sağlandığını söylemektedir. Yüz felcini tekrar yaşanmaması adına tedavi olurken kesinlikle fizik tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Temel amaç, suratınızdaki hareket kaybını onarmak, hasar gören sinirleri olabildiğince iyileştirmek ve oluşan hasarı, sağlıklı haline en yakın şekle getirmektir. Tedavi sürecini kısaltmak adına yüzünüzde bulunan kaslara masaj uygulanabilir.

60 yaşını doldurmuş hastaların tamamıyla felçten kurtulması gerçekten zordur. Yapılan uygulamalar ve tedavilere bir ay gibi bir süreçte cevap alınmadıysa, EMG testi yapılıp sinirlerin fonksiyon durumu ölçülmelidir. Cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar olabilir.

 1. Refleks Terapi;

Kullanılan bu yöntem suratınızdaki kan dolaşımını arttırır, bu sayede sinir noktalarına uyarı verilir. Uyarılar sayesinde sinirlerin beslenmesi sağlanarak iyileşme sürecinin hızlanmasına neden olur.

 1. Göz koruma;

Göz kuruluğuna, göz yaşı salgısının ve kırpa refleksinin zamanla kaybolması neden olur. Korneada yaralanma nedeniyle enfeksiyonun gelişmesinin riskini önlemek adına göz koruması tedavisi yapılmalıdır. Göz yaşı damlaları, Antibiotikli ve nemlendirici içeren göz pomadları ve geceleri gözünüzü kapatmak için göz rondeli kullanılır. Gün içinde göz kuruluğundan şikayetçiyseniz doktorunuzun verdiği saydam koruyucu kapakları kullanabilirsiniz.

 1. Akupunktur;

Yüz felcinde gözle görülür sonuçlara ulaşan ve tedavi sürecinin hızlandıran alternatif tedavi yöntemidir.

 1. Botoks;

Dudağınızın köşe kısımlarında ve ağzınızdaki hissizlik, salya kontrolü zorluğu görülen vakalarda, botoks tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde felçli bölgede kasılan kasların gevşemesi sağlanır ve aşırı şekilde çalışmasına engel olunur.

 1. Kortizon;

Yüz felci hastalarının büyük çoğunluğu, tedavi olsa da olmasa da kendiliğinden iyileşecektir. Yine de bu sürecin hızlandırılması içi kortizon ilaçlar ile antiviral ilaçların büyük etkisi olduğunu biliyoruz.

 1. Psikoterapi;

Yüz felci hastalarının çoğunda endişe, karamsarlık ve korku duyguları bastırılamaz hale gelir. Yüz felcinin mekanik ve kozmetik problemlerinin dışında, hastanın psikolojik durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Endişe ve korku duygusu ekarte edilmelidir.

 1. Fizik Tedavi;

Büyük geri dönüşler alınan bu tedavi yönteminde etkilenen yüz kaslarına, yüz egzersizi yapılır. Bu sayede yüz kaslarının tekrar güçlenmesi ve kalıcı hasarların önüne geçilmesi hedeflenir. Ayrıca hasta tarafından ayna karşısında da gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki kez yapabilir. Fasiyal egzersiz denen metodda kaş kaldırma, göz yumabilme, burnu kırıştırma ve ıslık çalma vb. türde egzersizler vardır.

 1. İlaçlar;

Antiödem etkisine sahip olması nedeniyle antienflamatuvar içeren ilaçlar çoğunlukla kullanılır.

 1. Vitaminler;

Sinirlerin kendilerini iyileştirmesine yardımcı olmak için B grubu vitaminleri kullanılabilir.

Yüzümde kalıcı hasarlar var, Estetik operasyon ile daha güzel bir görünüme kavuşmam mümkün mü?

Tabi ki de mümkün. Geçirdiğiniz hastalık yüzünden, yüzünüzde kalıcı hasarlar var ise, Dudak çevresinde kayma, göz kapağının hareketinin kısıtlanması ve yüzün sarkması gibi durumları estetik cerrahi ile önüne geçmek mümkün. Mümkün olduğu kadar yüzünüzdeki deformasyonlardan gerek ameliyatlı gerek ameliyatsız kurtulabilirsiniz. Diğer estetik ameliyatlardan farklı nitelendirilip kozmetik operasyonlardan farklı gerekli bir ameliyat olduğu dile getirilir. Yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle hastaların ruhsal durumu da göz önünde bulundurulduğundan dolayı kozmetik operasyonlardan farklı sınıfta tutulur.

Yüz estetiği fiyatları nedir?

Yüz estetiği fiyatları hakkında net olarak bir fiyat söylememiz gerçekten zor. Her hastanın kendi yüzüne, istediğine ve göz kapağı, dudak vb. gibi operasyonların da dahil olup olmadığı gibi birçok faktör vardır. Fiyatlar hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız doktorunuzdan muayene talep etmelisiniz.

Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gerekenler;

Bu başlıkta vereceğimiz tavsiyeler sayesinde iyileşme sürecinizin oldukça sağlıklı ve olabildiğince kısa sürmesini sağlayabilirsiniz.

Operasyon sonrasında isterseniz hemen evinize dönebilirsiniz. Yüzünüzdeki dikişler 1 hafta boyunca yüzünüzde kalıcaktır. Bu geçen bir haftada sizde işinize ve sosyal yaşantınıza dönecek kadar iyileşebilirsiniz. Kesinlikle olabilecek darbelerden kaçınmalı tişört, gömlek vb. giyerken oldukça dikkat edilmelidir. Ameliyatlı bölgeler güneşe doğrudan maruz kalmamalıdır. İyileşme süreci boyunca ağır aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktorunuzun tavsiyesi olmayan krem ve ilaçları kullanmamanız ve doktorunuzun tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız.

Makale Hakkında Yorum ve Görüşler

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.