fbpx

Göz kapağı estetiğiyle ilgili her gün hastalarımızdan onlarca soru gelmektedir. Türkiye’de en sık yaptırılan estetik operasyonlardan olan göz kapağı estetiği ameliyatıyla ilgili merak edilen hemen bütün soruların yanıtlarını A’dan Z’ye sizler için hazırladık. İşte göz kapağı estetiği soruları ve yanıtları.

göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği nedir?

Alt ve üst göz kapaklarında çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sarkma, gevşeme, torbalanma gibi deformasyonların giderilmesi için yapılan cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği denir.

Hangi yaşlarda yaptırılabilir?

Ailesel nedenleri olanlarda 20’li yaşlardan sonra, yaşla birlikte oluşan problemlerde 30’lu yaşlardan sonra, doğumsal nedenlerde ise ilk 1 yaş içinde göz hastalıkları uzmanıyla değerlendirilerek göz kapağı estetiği planlaması yapılmaktadır. Doğuştan göz kapağı sorununda 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekir.

Göz çevresi estetiğini en çok bozan faktörler nelerdir?

Göz çevresinin yıpranması ve yaşlanmasının 4 temel nedeni vardır:
Yapısal olarak adlandırdığımız ailenin göz yapılarından kaynaklı göz kapağı ve göz altı deformasyonları.

Çevresel etkenler: Bunlar, madde ve alkol bağımlılığı, sigara kullanımı, uzun süreli antidepresan kullanımı, düzensiz uyku durumu.

Göz çevresini kontrol altında tutan üçüncü neden ise, kişinin duygusal bir karaktere sahip olması. Sık sık ağlamak ve aşırı duygusallık ilk olarak göz çevresinde estetik sorunlara, yaşlanmalara yol açar.

Birçok kişide yaşlanmayla birlikte oluşur. Göz kapağının derisi gevşeyerek ikinci bir kat oluşturur.

göz kapağı estetiği nasıl yapılır

Göz kapağı estetiği ne zaman yaptırılmalıdır?

Üst göz kapağında fazlalık, sarkma, gözde ağırlık, yorgun, üzgün ve olduğundan yaşlı gösteren bir ifade olduğunda üst göz kapağı estetiği; alt göz kapağında yine gevşeme, sarkma, torbalanma olduğunda alt göz kapağı estetiği düşünülebilir.

Göz kapağı estetik ameliyatına kimler uygun adaydır?

Üst göz kapağı ve alt göz kapağındaki deformasyonlar kişinin göz sağlığını, ruh sağlığını ve estetik görüntüsünü tehdit eder boyuta gelmişse, bu bireylerin gecikmeden göz kapağı estetiği yaptırmalarını öneriyoruz. Ayrıca ailesinde göz kapağı sorunu olanlar, doğuştan göz kapağı düşüklüğü olanlar, sık sık ağlayarak göz çevresini deforme edenler, göz çevresi cilt yapısı hassas olanlar risk grubundadır.

Göz kapağı estetiğini gerektiren ve en sık rastlanan deformasyonlar nelerdir?

Üst göz kapaklarında gevşemeyle birlikte gelen düşüklük ve alt göz kapaklarında oluk oluşumu, torbalanma ve gevşeme müdahale gerektiren ve en sık rastlanan bozulmalardır.

Kadınlarda göz kapağı deformasyonları daha mı erken başlar?

Kadınların cilt yapısı erkeklere göre daha ince, hassas ve bu nedenle daha erken yaşlarda göz kapağı sorunları ortaya çıkıyor. Ayrıca kadınların daha kırılgan bir karaktere sahip olduklarını düşünürsek, duygusal değişimler ve sık ağlamaya eğilimli olmaları yine göz çevresinin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır.

Göz kapaklarında ne tür sorunlar göz sağlığını etkilemektedir?

Özellikle üst göz kapaklarının göz bebeğini kapatacak derecede sarkması, düşmesi göz sağlığını olumsuz etkilemekte; gözde ağırlık, baş ağrısı ve görme sorunlarına yol açabilmektedir.

Göz kapağı ameliyatları göz sağlığını olumsuz etkiler mi?

Kesinlikle hayır, aksine kırma kusurlarından kaynaklı göz çevresindeki ağırlaşmaları azaltan bir rolü vardır.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikiş iz kalır mı?

Üst göz kapağının kıvrımı içine, alt göz kapağının kirpik altına dikiş izleri konumlandırılır. Çok ince dikiş ipi kullanılarak fark edilmeyecek şekilde işlem yapılır. Dikiş izi belli olmaz. Zamanla da ten rengine bürünerek belirsizleşir.

Göz kapağı estetiği operasyonlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Hemen iyileşir-Hayır, belirli bir iyileşme dönemi vardır.
Ağrılıdır-Hayır, ağrısızdır.
Göz altı morluklar ortadan kaldırılıyor-Hayır yok etmiyor
Sonuçlar geçicidir, tekrar ameliyat gerektirir-Hayır, uzun yıllar kalıcıdır.

Başarılı bir göz kapağı estetiği için hastanın yaklaşım tarzı, beklentileri ne olmalı?

Hasta kendi yüz hatlarına uygun bir göz çevresine sahip olmalıdır ki ideal estetik oranlara ve görüntüye sahip olsun. Beklentileri kendi yüz hatları, cilt yapısının durumu, deformasyonun derecesi ve yaygınlığıyla, bunların en uygun tedavi sonuçlarıyla uyumlu olmalıdır. Diğer türlü sonuçlar aşırı beklentilerle uyuşmaz ve memnuniyetsizlik doğar.

göz kapağı estetiği fiyatları

Başarılı bir göz kapağı estetiği bakışları nasıl etkiler?

Kesinlikle bireyin bulunduğu yaştan daha genç bir bakış ortaya çıkmaktadır. Enerjisi yüksek bakışların ikili ilişkilere, aile ve sosyal ilişkilerine yansıması pozitif olacaktır. Çünkü bakışlar iletişimde ilk adımdır diyebiliriz. Çünkü göz kapağı problemi olanlar, yaşlı, yorgun ve üzgün bakmaktadırlar. Çevresinde bıraktıkları izlenimde bakışların etkisi çok önemlidir.

Alt ve üst göz kapağı estetiği birlikte mi yapılır, ayrı ayrı mı yapılır?

Alt ve üst göz kapaklarının sadece birinde gelişen bozulmalarda o bölgeye cerrahi müdahele yapıyoruz. Ancak genellikle iki kapakta birden bozulmalar gerçekleşiyor, bu durumda iki kapağa birlikte işlem yapıyoruz.

Göz çevresinin gençleşmesi için sadece göz kapağı estetiği yeterli midir?

Göz kapağı estetiği göz çevresi ve bakışların daha genç ve dinamik, sağlıklı bir görüntüye kavuşması için lokomotif estetik müdahaledir. Ancak tek başına bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Göz çevresinde oluşan kaz ayakları, elmacık kemiği problemleri, kaşların düşmesi gibi sorunlar varsa, göz kapağı estetiği ameliyatıyla birlikte bu bölgelere de gerektiği kadar müdahale ediyoruz. Estetik operasyonu daha güzel bir göz çevresi ve yüz için kombine ediyoruz.

Bu ameliyatla birlikte en sık yapılan estetik operasyonlar nelerdir?

Kaz ayaklarına botoks, şakaklardaki gevşemeye şakak germe, kaş düşüklüklerine kaş kaldırma, elmacık bölgesinin zayıflamasına elmacık estetiği operasyonları yapılıyor çoğunlukla. Bu işlemlerden biri ya da birkaçı göz kapağı estetiğiyle birlikte yapılır.

Göz çevresinde geri dönüşüm estetiği nedir?

Geri dönüşüm estetiği dediğimiz bu yöntem, yüzümüzdeki yağı vücudumuza geri kazandıran, geri dönüşümünü sağlayarak göz çevremizi güzelleştiren bir tür çevreci estetik cerrahi uygulamasıdır. İlerleyen yaşla birlikte elmacık bölgesi zayıflar ve silikleşir, göz altında yağ dokusunun birikmesiyle torbalanmalar oluşur.

Göz estetiğinde yaşlanmaya ait izleri yok etmek ve zamanı geri sarmak için geliştirilen bu yöntemle bir taşla iki kuş vuruyoruz. Üstelik kişinin kendi yağ dokusu kullanarak yapıyoruz bunu.

Tek bir müdahaleyle göz altında biriken ve torbalanmaya neden olan yağ dokusunu hiç çıkartmadan elmacık kemiğine doğru yayarak hem göz altı torbalarını yok ediyoruz, hem de elmacık kemiklerini belirginleştirip estetik bir görünüm sağlıyoruz.

Geri dönüşüm estetiği nasıl yapılıyor?

Göz altı torbalarının giderilmesi ve elmacık kemiğinin belirginleştirilmesi için yapılan geri dönüşüm estetiği günübirlik bir cerrahi müdahaledir. Hastanede yatış gerektirmiyor. Hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz.

Kirpik altından ya da alt göz kapağının iç kısmından lazer ile girerek torbalanmaları oluşturan yağ dokusuna ulaşıyoruz. Bu dokuları serbestleştirip göz altındaki çukurluklara, elmacık kemiği üzerinde ve çevresine dağıtıyoruz.

Bu ikisi bir arada işlemle 60 ila 90 dakikada hem göz altı torbalarını ortadan kaldırarak çukurları düzeltiyor, hem de elmacık kemiklerini belirginleştiriyoruz.

Torbalanmayla oluşan fazla deriyi ise işlem kapsamında gerdirerek gençleştiriyoruz.

Geri dönüşüm estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Alt göz kapağında oluklanmalar ve torbalanmalar meydana geldiğinde, bununla birlikte elmacık kemiklerinde erime ve zayıflama olduğunda iki bölgeyi de estetik ideal ölçülere getirmek için geri dönüşüm estetiği planlanır.

Göz çevresinde geri dönüşüm estetiğinin ne gibi avantajları vardır?

İki operasyon tek bir çatı altında toplanıyor. Alt göz kapağı ameliyatı ve bölgesi için iki ayrı işlem yerine tek işlemle sonuca gidiliyor. Elmacıkları silik, zayıf olan ve göz altı torbaları olan kişiler için özellikle ideal bir yöntemdir.

Çünkü, elmacık bölgesi zayıflayan ve düzleşen kişilerde yeterli doku desteği olmadığı için göz altı torbalarının tedavisinde klasik cerrahi yöntemle istenilen sonucu almak çok zordur.

Göz çevresi estetiği için başvuran hastaların yüzde 10’unda ise elmacık bölgesi düzleşmiş ve siliktir. Geri dönüşüm yöntemi bu zorluğu ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda elmacık deformasyonu olmayan kişilerde de rahatlıkla uygulamaktayız.

Geri dönüşüm estetiği bakışları ve yüz hatlarını nasıl etkiler?

Göz altı torbaları ve silik bir elmacığa sahip yüzdeki ifade, olduğundan daha yaşlı ve yorgundur. Torbalanmalar, düzensiz yaşayan, zararlı madde kullanım alışkanlığı olan ve yaşam standardı düşük kişi izlenimi ve yanlış bir algı oluşturabiliyor. Bu durum kişinin sosyal hayatına olumsuz yansıyabiliyor. Geri dönüşüm estetiği bu algı yanılgısını ortadan kaldıran bir gençleştirme operasyonudur.

Bilimsel güzel göz yapısı tarifi estetik ölçüleri nedir?

Göz dış kenarının iç kenara göre 4 derece daha yukarıda olması bilimin tarif ettiği güzel göz oranıdır. Algı ve iletişimde gözler ve bakışların yüzün merkezine oturması, göz yapısı ve çevresinin estetik açıdan rolünü daha da önemli kılıyor. Yüz bölgesine yönelik tüm estetik operasyonlar, bakışları ortaya çıkarmak amacıyla yapılır.

Bilimsel güzel göz ve etkili bakışlara ulaşmak alt ve üst göz kapağı ameliyatlarıyla mümkün müdür?

Göz kapağı ameliyatları bilimsel güzel göz yapısına kavuşmak için çok önemlidir. Ancak gözün yapısı dikkate alındığında tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü ülkemizdeki insanların göz yapıları yapısal olarak dış kenarı aşağı doğru düşüktür. Üzgün bakarlar. Bu yüzden dış kenarı düşük göz yapılarında badem göz estetiği işlemi sonuca ulaşmak için son derece yararlıdır.

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer, nasıl gerçekleştirilir?

Genellikle lokal anestezi altında, bazen de hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Ortalama 1-1.5 saat sürer. Hasta ağrı, acı hissetmez. Uyanıktır. Üst göz kapağı daha önce planlanan yerden, alt kapak kirpiklerin hemen altından kesilerek tespit edilen fazla deri alınır. Kas dokusundaki gevşeklik ya da fazlalığa müdahale edilir. Yağ birikintisinin fazlası alınır. Bağ ve kas dokusu onarılır.

Alt göz kapağı estetiği sonrasında morluk ve ağrı olur mu?

Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca gözlere soğuk uygulama yapılması, şişlik ve morlukların kontrol altında tutulması açısından önemlidir. Göz çevresinde oluşacak şişlik ve morlukların artmaması ve daha çabuk kaybolması için ameliyat sonrası ilk birkaç gece başınız her zamankinden daha yukarda, yaklaşık 30-40 derece yüksek yastıkta uyumanız gerekir. Genellikle 3. günden sonra normal yükseklikteki yastıkta rahat hareketlerle uyuyabilirsiniz. Morarma ve şişliklerin derecesi ve süresi her hastanın durumuna göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 2. günde en yoğun seviyeye çıkar. Yüzde 80’i 6 günde iner.

Ameliyat sonrası alt göz kapağı ne kadar sürede iyileşir?

Ameliyat sonrasında dikiş yerlerini kapamak için ince pansumanlara vardır. Gözlerinizin kapanması söz konusu değildir. Pansumanları doktorunuzdan habersiz çıkarmayın.

Bu pansumanlar gözlerinizde 4-5 gün kalacak. Eğer sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz tarafından tekrar yapıştırılmasını talep edin. Araba kullanımı 5. günden itibaren serbest. Araba kullanmadan önce göz pomatlarını sürmek görmeyi bulanıklaştırabilir.

Bu nedenle araba kullandıktan sonra bu işlemi yapın. 7. günde estetik dikişler alınır. Göz kapaklarındaki şişliğin neredeyse tamamı 10 günde kaybolur. 15 gün içinde hastanın göz kapakları tamamen iyileşerek, genç gözlere ve canlı, enerjik bakışlara sahip olur.

Başarılı alt göz kapağı estetiği sonrası nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Ameliyatın sonucunun ömrü, hastanın cildine özen göstermesi durumunda, yaşlanmayı da dikkate alınca 10 yıldır. Alt göz kapağı sarkması ve torbalanmaların yüze verdiği yaşlı, bitkin ve negatif ifade ortadan kaybolur, daha diri, genç yüz ifadesi, hayat dolu bakışlar onun yerini alır.

Alt göz kapağı estetiği ameliyatında iz kalır mı?

Özel estetik cerrahi yöntemleri kullandığımız için kesi yaptığımız bölgedeki iz dışardan görülmez. Kişinin kendisi ancak bunu bilir. Kirpik altında açılan kesiler özel ameliyat ipiyle dikilir ve iz dışardan belli olmaz. Zaman içinde de bu izler ten rengini alır.

Üst göz kapağında hangi yaşlarda ne gibi problemler ortaya çıkar?

Doğumsal olabileceği gibi, yaşlanmaya çevresel faktörlere, bireyin cilt yapısının hassaslık derecesine, genetik yatkınlığa, stres ve düzensiz, uykusuz bir yaşama bağlı olarak 30’lu yaşlardan sonra gevşeme ve sarkma ortaya çıkabilmektedir. Bu sarkmalar, müdahale edilmekte geç kalındığında daha da ilerler ve görmeyi dahi engelleyecek noktaya gelebilir, gözde ağrı, baş ağrısı üst göz kapağı sarkmalarının yarattığı estetik sorunlar dışındaki tipik belirtileridir. Ayrıca yorgun ve üzgün bakışlara da neden olmaktadır.

Üst göz kapağı estetiğini bozan başlıca etkenler nelerdir?

Belli başlı nedenleri vardır. Kişinin cilt hassasiyeti, doğumsal problemler, yaşlanmayla birlikte üst göz kapağı dokusunun kalitesizleşmesi ve gevşemesi, kanlanmayı önleyen sigara ve alkol kullanımı, uyku düzensizliği, aile bireylerinde benzer sorunların olması, kazalar, darbeler başlıca etkenlerdir.

Üst göz kapağı estetiği hangi durumlarda yapılır?

Üst göz kapağı gevşemiş ve sarkmışsa, bu durum şikayet konusu haline gelecek düzeydeyse üst göz kapağı estetiği yaptırılabilir. Kimi durumlarda kirpikleri örten göz kapakları görmeyi dahi engelleyebilmektedir. Bu durumda zaten yapılması zaruridir. Ayrıca yine doğumsal üst kapağı deformasyonları bu estetik müdahale için önemli bir gerekçedir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır, ne kadar sürer?

Genellikle lokal anestezi altında, bazen de hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Ortalama 1-1.5 saat sürer. Hasta ağrı, acı hissetmez. Uyanıktır. Üst göz kapağı daha önce planlanan yerden kesilerek tespit edilen fazla deri alınır. Kas dokusundaki gevşeklik ya da fazlalığa müdahale edilir. Bağ ve kas dokusu onarılır.

Üst göz kapağı estetiği sonrası iyileşme ne kadar sürede gerçekleşir?

Ameliyat sonrasında dikiş yerlerini kapamak için ince pansumanlar kullanırız. Gözlerinizin kapanması söz konusu değildir. Pansumanları doktorunuzdan habersiz çıkarmayın. Bu pansumanlar gözlerinizde ortalama 5 gün kalacak. 5. günden itibaren araba kullanabilir hastalarımız. Ancak araç kullanmadan önce göz pomatlarını sürmek görmeyi bulanıklaştırabilir. Bu yüzden araba kullandıktan sonra bu işlemi yapın. Bir hafta sonra estetik dikişler alınır. Göz kapaklarındaki şişliğin neredeyse tamamı 10 günde yok olur. 15 gün içinde hastanın göz kapakları tamamen iyileşir, dinamik, genç gözlere; canlı ve enerjik bakışlara sahip olur.

Üst göz kapağı estetiğiyle birlikte yüzün başka bölgelerine de estetik yaptırılmalı mıdır?

Göz çevresi ve yüzün gençleştirilmesi için göz kapağı estetiği ile birçok estetik uygulama birlikte ihtiyaç duyulduğunda yaptırılabilir. Göz kapağı estetiğiyle ortaya çıkacak canlı bakışları destekleyecek yüzün diğer bölgelerin de estetik bir yapıda olması önemlidir. Bu nedenle göz kapağı ve göz altı torbalarına yönelik cerrahi işlemle birlikte yapılabilecek estetik uygulamaları şöyle sıralayabiliriz: Kaşın kaldırılması, rinoplasti, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, yüz germe, şakak ve alnın gerilmesi, kaz ayaklarının giderilmesi, badem göz estetiği.

Başarılı bir üst göz kapağı estetiği sonucunda nasıl bir görüntü ortaya çıkar?

Kişi, sarkmış üst göz kapağından kurtulmuş olur. Üst göz kapağının göz yapısına yaptığı fiziksel baskı ortadan kalkar, göz çevresi adeta gençleşir, bu bakışlara yansır ve bakışlardaki canlılık kesinlikle artar. Yüzdeki genel ifadeye pozitif katkı sağlar.

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir?

Doktor tecrübesi,
Göz kapağındaki deformasyonun yaygınlığı ve durumu,
Ameliyatın yapılacağı sağlık kuruluşu seçimi göz kapağı ameliyatı ücretini belirleyen ana faktörlerdir.

Hastalar, göz kapağı estetiği ücretlerini en doğru nasıl öğrenebilirler?

En doğru adım, muayenedir. Muayene olmadan internet, eş dost ya da telefondan edinilen ücret bilgisi kişiyi yanıltabilir. Çünkü her kişiye özel göz kapağı estetiği söz konusu. O yüzden muayene ve değerlendirme sonrasında doğru sağlık kuruluşu seçiminin yapılması, doğru hekimi bulmak en doğru ücret bilgisine ulaşmanın en sağlıklı yoludur.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİYLE BİRLİKTE KOMBİNE OPERASYONLAR

Duygusal ve sık ağlayabilen, düşük göz yapısına sahip kadınların erken yaşlarda deforme olmuş göz çevresini gençleştirmek için yapılan “dört dörtlük” estetik operasyonla zamanı geriye sarmak mümkün. Göz çevresi estetiğindeki ahengi sağlayan dört önemli bölge olan göz şekli, üst ve alt göz kapağıile kaşların birbirleriyle uyum içinde olmaları “dört dörtlük göz estetiği operasyonu”nu gerektiriyor. Sorular ve cevaplarla bu operasyonla ilgili merak edilen detaylar:

Göz çevresi estetiği neden önemlidir?

Gözlerimiz, dış dünya ile doğrudan bağlantı kuran tek organımızdır. Yüzümüzün ve yüz ifademizin temelini oluşturur. Yüzdeki yaşlanmanın ilk izleri de bu bölgede ortaya çıkar. Genç gözler ve canlı bakışlara, etkileyici ve enerji dolu bakışlara sahip olmak ve bunu uzun yıllar korumak kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını direkt etkileyebilmektedir. Bunun sağlanması için göz çevresi estetiğini oluşturan göz kapakları, göz şekli ve kaşlar bilimsel ölçülere göre uyum içinde olmalıdır.

Dört dörtlük göz estetiği operasyonu nedir?

Dört dörtlük estetik yüzdeki ifadeyi pozitif yönde etkileyen bir işlemler grubudur. Bu kapsamda göz çevresi estetiğinin yapı taşlarını oluşturan üst ve alt göz kapaklarını, kaşın şeklini ve pozisyonunu, gözün şeklini bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Bu da deformelerin ve yaşlılık izlerinin giderilmesi için bu yapı taşlarına yönelik kombine operasyonları gerekli kılıyor. Göz estetiğinde tam bir gençleştirme sağlamak için 4 bölgeye kombine ederek yaptığımız 4 işleme “dört dörtlük göz estetiği operasyonu” diyoruz. Yüz estetiğinde bütün işlemlerin direkt ya da dolaylı olarak gözleri ve bakışları ortaya çıkarmak olduğunu unutmamamız gerekir.

Göz çevresindeki yıpranmalar nasıl başlıyor?

Yüzde deformasyonların, yaşlılık belirtilerinin en erken oluştuğu bölge göz çevresidir. Göz kapakları sarkmaya, torbalanmaya, kaşların dış kısmı aşağı doğru düşmeye başlar. Genetik yatkınlık, yer çekimi, yaşlılık, sigara, alkol kullanımı, düzensiz uyku ve kalitesiz yaşam tarzı gibi çevresel faktörler, duygusal ve sık ağlayabilen yapıda olmak, duygu ve düşüncelerimizi yoğun mimik kullanarak ifade etmeye çalışmak en çok göz çevresini yıpratmaktadır. Gözün dış kenarı da aşağı doğru düşükse, ki Anadolu insanının göz yapısı genellikle böyledir, genç yaşta üzgün gözler, yorgun ve yaşlı bakışlar bütün yüz ifadesini ve kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir.

göz kapağı estetiği öncesi sonrası

Bir bölgede başlayan bozulma, göz çevresi estetiğini nasıl etkiliyor?

Göz çevresi estetiğini oluşturan faktörler arasında ciddi bir etkileşim vardır. Örneğin, kaşların genetik olarak düşük bir pozisyonda olması ya da dış kenarlarının düşmesi göz üzerine baskı yaparak üst göz kapağında daha erken dönemde yığılmalara neden olabilmektedir. Yapısal olarak düşük gözkenarları kaşların etkisini ortadan kaldırmaktadır. Göz altı torbaları ve göz kapaklarındaki sarkmalar ise çekik ve renkli gözlerin güzelliğini gölgelemekte, kaşların pozisyonunu olumsuz etkilemektedir.

Etkileyici gözler ve bakışlar için göz çevresinin nasıl olması gerekiyor?

Üst göz kapağı bozulmamış ve sıkı, alt göz kapağında torbalanma ve çukurlukların olmaması gerekir. Kaşlarının şeklinin ve pozisyonu göz estetiğinde önemli bir diğer faktördür. Kaşların modellemesi her yüz ve göz yapısına göre farklıdır. Genellikle içten dışa doğru göz küresinin üzerinde hafif yukarı eğimle devam eden kaşlar yüze genç bir görünüm, gözlere canlılık verir. Göz dış kenarlarının üzgün ve yaşlı bir bakışa neden olan aşağı doğru değil yukarı doğru çekik ve etkileyici olması gerekir.

Genç ve canlı göz çevresi için dört dörtlük göz estetiği için yapılan işlemler nelerdir?

Düşmüş kaş, sarkmış ve torbalanmış göz kapakları ve düşük göz yapısının neden olduğu cansız bakışlar ve yorgun, yaşlı yüz ifadesini ortadan kaldırmak göz çevresindeki bu dört bölge bir bütün olarak değerlendirilir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra bu bölgelerde deformasyonlar oluşarak gözçevresinin estetik ahengini bozmaktadır. Mini cerrahi işlemlerle gençleştirme operasyonu yaparak bu ahengi tekrar ve yüz güldüren sonuçlar elde ederek sağlıyoruz.

Düşük göz yapıları: Bilimsel tarife uygun göz şeklini elde etmek için düşmüş göz yapılarını, badem göz estetiğiyle 30 dakikada kalıcı olarak ve iz bırakmadan yeniden şekillendiriyoruz. Gözün iş köşesine göre dış köşesini ortalama 4 derecelik bir açı farkı oluşturmak için yukarı doğru kaldırıyoruz. Günübirlik mini cerrahi işlemle yaptığımız badem göz estetiğiyle, göz şekli her kadının arzu ettiği çekik göz yapısına kavuşuyor. Canlı, güçlü ve enerji dolu bakışlar ortaya çıkıyor.

Üst göz kapağı estetiği: Gözün üst göz kapağında gevşeme, torbalanma ve yığılmalar bakışlara yaşlı ve yorgun bir ifade veriyor. Sarkan deri gözüzerine düşerek kimi zaman görmeyi dahi olumsuz etkiliyor. Ayrıca kaşların gözlerle olan uyumunu da bozabiliyor. Bunu tedavisi göz kapağı estetiğiyle risksiz bir şekilde yapılmaktadır. Günübirlik cerrahi işlem olan göz kapağı estetiğiyle, lokal anestezi altında ortalama 40 dakika içinde üst gözkapağındaki fazla deri, yağ ve kas dokusu alınır. Ameliyat izi göz kapağının kat çizgisine gizlenerek dikilir. İyileşme sürecinden sonra gözler ve bakışlardaki canlılık ortaya çıkar.

Alt göz kapağı estetiği: Stresli yaşam, uyku düzensizliği, ailesel yatkınlık, yaşlanma ve yer çekimi göz altlarında gevşeme, sarkma ve sonrasında torbalanmalara neden olmaktadır. Genç yaşta dahi ortaya çıkabilen göz altı torbalanmaları yüze kesinlikle yaşlı ve yorgun bir görünüm vermektedir. Hatta kişinin alışkanlıkları ve yaşam düzeniyle ilgili yanlış algılara dahi neden olmaktadır. Göz kapağı estetiği kapsamında alt göz kapağı ameliyatıyla tedavisi ortalama 40 dakikada tamamlanır. Alt kapağın kirpik sınırından açılan kesiden torbalanmaya neden olan fazla yağ ve kas dokusu, sarkan fazla deri alınır. İzler kirpik altına gizlenir. Göz kapağı estetiği sonrasında torbalardan ve çukur çizgilerden kurtulan göz altı gergin ve genç bir görünüme kavuşmuş olur.

Kaş kaldırma: Duygu ve düşüncelerimizin ifadesinde sıklıkla kullandığımız kaşların şekli ve pozisyonu göz estetiğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kaş ve göz formunun, pozisyonunun uyum içinde olması gerekir. Bazı göz yapılarında ortası kalkık kenarları aşağı düşük kaşlar tercih edilirken, ortası hafif bir eğimle dışa doğru kalkık kaşlar bakışlara ve yüze güçlü, genç bir ifade katmaktadır. Germe, askılama, endoskopik kaş kaldırma cerrahi işlemleri ve botoks yöntemiyle kaşların şekli, pozisyonu, gözün ve yüzün şekline uyumlu olarak yeniden oluşturulmaktadır. Çoğunlukla göz kapağı estetiğine eşlik eden bir işlemdir. Kaş kaldırma ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilen son derece pratik işlemlerdir.

Dört dörtlük göz estetiği ile gençleştirme operasyonu için kimler uygun adaylardır?

Genetik ve ailesel faktörler göz önüne alındığında problemlerin 30’lu yaşlarda başladığını görmekteyiz. 35 yaştan sonra göz kapaklarında mutlaka deformasyon başlar. Estetik cerrahi uzmanına muayene sonrasında dört işleme ihtiyacınız olup olmadığı belirlenir. Göz çevresinde oluşan deformasyonları her sabah aynada görmemek için en uygun tedavi kombinasyonu uygulanır.

Estetik liginde göz estetiğine olan ilginin geldiği nokta nedir?

Son yıllarda göz estetiği Türkiye’de oldukça popüler hale geldi. Bunun nedeni, kadınların göz güzelliğine daha çok önem vermesidir. İş hayatına aktif katılımları, beğenilme güdüsü, orta yaş kavramının değişmesi, yoğun tempoda geçen günlük hayatta göz çevresinin genç kalmasıyla ilgili hassasiyeti artırdı.

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de son 5 yılda göz çevresi estetik operasyonlarının arttığını görmekteyiz. Burun estetiği, meme büyütme, liposuction’dan sonra en fazla göz kapağı estetiği ve göz çevresini ilgilendiren diğer estetik işlemleri yaptırıyoruz.

Amerika’da en çok yaptırılan estetik operasyonlar sıralamasında dördüncülüğe yükselen göz çevresi estetiği İngiltere’de meme estetiğinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Göz Kapağı Estetiği

Yapan Doktorları İnceleyin Yorum ve Tavsiyeleri Okuyun
Göz kapağı estetiğiyle ilgili her gün hastalarımızdan onlarca soru gelmektedir. Türkiye’de en sık yaptırılan estetik operasyonlardan olan göz devamı...
 • Gürler Akınbingöl
  Gürler Akınbingöl ait bir çok video bulunmaktadır
  Gürler Akınbingöl Profilini Teyit EtmiÅŸtir
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Özel İlgi alanları arasında burun estetiği, vücut şekillendirme, meme estetiği, estetik yüz cerrahisi olan Op. Dr. Akınbingöl’ ün  bu alanlarda binlerce başarılı ameliyatı vardır. Ameliyatsız estetik Botoks(botox), Dolgu, Cilt yenileme, dolgu uygulamalarını da sıklıkla yapmaktadır.

   

  Fişekhane Cad: 54/7
 • Onur Gürbüz
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Meme estetiği, burun estetiği, liposuction ve Saç Ekimi özel ilgi alanları arasındadır.

  Vali Konağı Cd. No:50 Kat:5 D:6 Nişantaşı
 • Habib Başkurt
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Özel Amerikan Estetik Cerrahi Tıp Merkezi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

  Valikonağı caddesi Hacı Mansur sok No:2 İnka Residence kat 4 d:9 Nişantaşı
 • İbrahim Oskui
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini 1984 yılında bitiren Op. Dr. İbrahim Oskui, 1985’te Genel Cerrahi ihtisasına başlamış ardından Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ihtisası ile kariyerine devam etmiştir.

  İnönü Cad. Osmanlı Sok. No.2 D.4 Taksim
 • Furkan Certel
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  İhtisasını İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığı üzerine yapmıştır.

  Bağdat Caddesi Uğurlu Apt. No:349 D:13 Şaşkınbakkal
 • Ercan Demiray
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Op. Dr. Ercan Demiray Europian Board of Certificate ( Avrupa Board Sertifika ) sahibi oldukça tecrübeli bir Plastik Cerrahtır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi sonrasında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Ve Rekonstruktif Cerrahi Anabilim Dalını bitirmiştir.

  Bağdat Cad. Ogun Sok. Şan Apt. No: 1/17 Caddebostan
 • Kırdar Güney
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde almış, 2007 yılında dönem beşincisi olarak mezun olup Tıp doktoru ünvanını almıştır.

  Tesvikiye Caddesi Varol Apt no:7 Kat:3 Daire:4 Nişantaşı
 • Özge Ergün
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS) ve Türk Plastik Cerrahi Derneği, Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği, üyesi olan Op. Dr. Özge Ergün Uzmanlık Eğitimini  GATA Tıp Fakültesinde Plastik Cerrahi de tamamlamıştır.

  Fulya Teras, Hakkı Yeten Cad. No:11, C1-67
 • İbrahim Aşkar
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  Güzel sanatlar, El sanatları, Bilim-teknoloji ve Şiir yazmak hobileri arasındadır. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyesidir.

  Dere Boyu Cad No:33 Küçükbakkalköy
 • Niyazi Şimdivar
  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  İstanbul ve Adana da muayenehanesi bulunmakta ve hastalarına özenle hizmet vermektedir.

  Prof. Dr. Bülent Tarcan Cad. No:16 Fulya Life Residence Kat:3 D:8 Fulya